Švédské hroby
Výklenková kaplička obehnaná nízkou zídkou při cestě z Palvinova (Hartmanice) na Mouřenec (Annín) je vzpomínkou na boje rakouských a švédských vojsk během Třicetileté války.
Švédští žoldnéři (kolem roku 1632) kráčeli Šumavou a drancovali vesnice. Vyplenili i nedaleký hartmanický kostel.
Podle legendy se v údolí mezi Mouřencem a Palvinovem střetla v krvavém boji císařská katolická (rakouská) a protestantská (švédská) vojska. Katolíci mohli být pohřbeni u kostela na Mouřenci, švédští protestanti byli pohřbeni ve společném hrobě necelý kilometr od kostela.
Kolik švédských vojáků je zde uloženo k věčnému spánku není známo. Mohlo jít o vojáky jednoho z ozbrojených oddílů krále Gustava Adolfa, který pronásledoval habsburského vojevůdce Tillyho do Bavorska.
Údajně poté, co byl hřbitůvek během josefínských reforem zrušen, ostatky vojáků byly uloženy v mouřenecké kostnici, a tak kosti dříve protivníků odpočívají na stejném místě.
Jak se tam dostaneme:
Kaplička stojí při cestě z Palvinova u Hartmantic na Mouřenec a Annín. Zaparkovat se dá na okraji Palvinova. Putujeme po horském hřebeni s překrásným výhledem do zmíněného údolí a na panorama hraničních hor.
Jiná legenda:
K místu se vztahuje i další legenda: Zdeněk Krajdl nám pomocí Facebooku sdělil: V bývalé škole na Mouřenci visel v dobách, kdy to byla Turistická základna Krajského domu pionýrů a mládeže v Plzni, v jídelně jiný příběh, vázající se k tomuto tajemnému místu, kterému se říkalo „U zmrzlíků“…
Učitel z mouřenecké školy nechal jednoho zimního dne po škole dva sourozence z Palvínova, kteří do této školy docházeli. Děti pustil domů téměř za soumraku. Děti šly domů a když byly v tomto místě, strhla se sněhová bouře a obě děti zde umrzly. Učitel se pak oběsil na půdě školy a na památku dětí zde byla postavena kaplička.